Ворог дистанційно мінує наші землі. Стань амбасадором безпеки та допоможи вберегти життя!
Місця, які ще вчора були безпечними, сьогодні можуть бути заміновані: росіяни дистанційно мінують населені пункти, які не можуть окупувати. Особливо небезпечні міни-«пелюстки» – невеликі вибухові пристрої, що маскуються під листя та сміття і становлять смертельну загрозу для дорослих та дітей.
За даними Херсонської ОВА, з моменту деокупації області від підриву на вибухонебезпечних предметах постраждали 164 людини, з них 63 загинули.
Уже з початку 2025-го року 9 людей постраждало, з яких двоє загинули. Ці цифри нагадують, як важливо інформувати населення про правила мінної безпеки.
Команда проєкту Dovidka.info Центру стратегічних комунікацій спільно з Херсонською ОВА та Херсонською МВА створили анімаційний ролик, який доступно пояснює, як розпізнати міни-"пелюстки" та що робити, якщо їх виявили.
Інструкцію розробили фахівці Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Херсонської області.
«Вже три роки в рамках проєкту Dovidka.info ми створюємо матеріали, які допомагають бути в безпеці. Бо ворог постійно тероризує нас новими загрозами. Вкрай важливо доносити цю інформацію до якомога більшої кількості людей, передавати її одне одному: рідним, сусідам, колегам тощо. Бо це – шлях порятунку і турбота про близьких. Тому закликаю доєднуватись до цієї кампанії та поширювати такі матеріали. Долучайтесь! Ставайте амбасадорами безпеки!» – наголошує заступник керівника Центру Стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Микола Балабан.
Як ви можете допомогти
Станьте амбасадором безпеки – поділіться відеороликом з друзями, родичами та знайомими, особливо тими, хто мешкає у прифронтових і прикордонних районах.
Поговоріть з дітьми – міни-«пелюстки» часто привертають увагу дітей, бо за формою схожі на іграшки. Поясніть дітям небезпеку та покажіть відео, щоб вони знали, як діяти у небезпечних ситуаціях.
Що ще можна зробити?
Роздрукуйте постери з інформацією про мінну безпеку. На сайті Dovidka.info є макети постерів у різних форматах, зокрема й А4, які можна роздрукувати на звичайному принтері.
Розмістіть їх у своєму будинку, офісі, на зупинках громадського транспорту – будь-де, де їх побачить якомога більше людей.
Обізнаність – це перший крок до порятунку. Допоможіть поширити інформацію та вберегти життя!
Оминайте снаряди, які не розірвались. Під час обстрілу деякі снаряди можуть не спрацювати одразу. Але вони готові вибухнути будь-якої миті. Не можна підбирати такі «трофеї».
Не беріть в руки знайдені предмети. Зокрема, дитячі іграшки та гаджети, які розкидані на землі - це можуть бути замасковані вибухові пристрої. Поясніть це дитині.
Заборонено:
наближатися до вибухонебезпечного предмета;
пересувати його або брати до рук;
розбирати, кидати, бити по ньому;
розпалювати поряд багаття або кидати в нього предмет;
приносити вибухонебезпечний предмет додому.
Про усі подібні знахідки повідомляйте рятувальників (тел. 101) або національну поліцію (тел. 102)
Якщо ви почули сирени, перебуваючи на вулиці:
• швидко пройдіть до найближчого укриття (підземного переходу, станції метро, паркінгу або бомбосховища);
• тримайтеся подалі від споруд стратегічного значення або об’єктів критичної інфраструктури.
Якщо ви почули сирени, перебуваючи вдома:
• вимкніть всі електричні прилади, перекрийте газ і за наявності загасіть відкриті джерела вогню (печі, груби, каміни);
• швидко залиште приміщення і прямуйте до найближчого укриття;
• під час повітряної тривоги не користуйтеся ліфтами. Спускайтеся тільки сходами;
• у разі відсутності поблизу надійного укриття залишайтеся вдома й оберіть безпечне місце відповідно до правила двох стін. Тримайтеся подалі від вікон!
Якщо звучить сигнал “Повітряна тривога!” рятувальники наполягають:
кожному негайно слідувати до найближчого укриття. Для цього завчасно дізнайтеся про місце розміщення укриттів біля вашого будинку чи місця роботи (якщо ви досі ще цього не зробили)
якщо не встигли добігти до укриття негайно перейдіть у приміщення без вікон, скористайтеся правилом “двох стін”
далі увімкнути радіо чи телебачення, аби прослухати термінові новини про можливу надзвичайну ситуацію (інформацію повинні надати впродовж 5 хвилин після початку виття сирен)
прослухати звернення до населення та виконати озвучені рекомендації
при змозі сповістити про почуте рідних, сусідів, знайомих та при можливості їм допомогти
Надзвичайники зазначають, точне місце, куди влучить ракета чи ворожий дрон визначити важко, тож слід неухильно дотримуватися рекомендацій. Повітряну тривогу оголошуватимуть стільки разів, скільки того вимагатиме ситуація.
Рятувальники зазначають, якщо чуєте, що сирена лунає безперервно — негайно слідуйте в укриття.
Після сповіщення про повітряну загрозу вдома слід вимкнути світло, газ та воду. Якщо в будинку є газовий балон — від’єднати його, спустити тиск і покласти в безпечне місце.
Найбільш небезпечні місця у будинку:
перші три поверхи — можуть поцілити кулі від обсрілів
останній поверх — найнебезпечніший при повітряній загрозі
підвал — можна опинитися під завалами.
Де сховатися у квартирі:
ванна кімната (якщо в ній немає газового балону чи котла)
простір за двома стінами (може бути коридор).
Що взяти з собою в укриття:
воду (3 літри на особу)
телефон з павербанком
ліхтарик
суху їжу (мінімум на 2 доби)
свисток (для подачі сигналів).
Рятувальни зазначають — в цьому випадку слід швидко перейти у приміщення без вікон, або скористатися правилом 2-х стін. Перша стіна візьме на себе силу вибуху, друга — руйнування.
Якщо виникла пожежа чи пошкодження — негайно телефонуйте на “101”. Назвати надзвичайникам точну адресу, місце, поверх, квартиру та покинути небезпечну ділянку.
Якщо в будинку стався вибух — якнайшвидше залишити будівлю, але двері залишити відімкненими. Тоді рятувальники під час обов’язкової перевірки не зрізатимуть їх бензорізами.
Також, на випадок, якщо зникне зв’язок, інтернет, світло проговоріть із близькими порядок дій та місце зустрічі. Вже зараз збережіть місця розташування Пунктів Незламності. Їх можна переглянути на сайті
Завантажте карти місцевості, що працюють без інтернету. Вдома зробіть запас продуктів першої необхідності та води. Бережіть себе та своїх близьких!